Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Stanisława Czernika

DKK 2024

Dyskusyjny Klub Książki 

????❗️Majowe spotkanie DKK❗️????
 
Dnia 25 maja 2024 r. opuściliśmy mury Biblioteki. Korzystając z gościnności Powiatowego Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Opatowie spotkaliśmy się w niezwykle klimatycznym patio Podziemi Opatowskich. W maju obchodziliśmy Dzień Matki, dlatego sobotnie spotkanie nie mogło być poświęcone innej osobie. Dotyczyło relacji między matką a dziećmi, roli ojca. Rozmawialiśmy o tym, jak dzieci zmieniają życie matki i całej rodziny oraz jak doświadczenia każdej matki są jednocześnie uniwersalne i niepowtarzalne. Wybrana przez Klubowiczów literatura oraz nasze własne doświadczenie pomogły zgłębić w/w temat.
???? Spotkanie było doskonałą okazją do wymiany opinii opartych na przykładach z literatury m.in. „Matka i córka w rozmowach z Martą Mizuro” Marii Nurowskiej i Tatiany Raczyńskiej, którą zaproponowała Pani Jolanta Bożym-Słoniewicz. Szczera i poruszająca rozmowa matki i córki – wzruszająca opowieść o sprawach trudnych i bolesnych, które dotykają wielu ludzi a jednocześnie pokazująca, że nigdy nie jest za późno, by spróbować zmienić swoje życie. Wiele emocji wzbudziła książka omówiona przez Panią Małgorzatę Małkiewicz, „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”, której Anna Kamińska ukazała życie Simony ostatniej Kossakówny i trudne relacje z rodzicami, które wpłynęły na jej życiowe wybory.
???? Wysłuchaliśmy również fragmentów Listów Juliusza Słowackiego do Matki, które wybrał i przeczytał Pan Profesor Zbigniew Nogal. Treść listów świadczy o niezwykłym przywiązaniu Słowackiego do Matki – najważniejszej kobiety w jego życiu. Nie zabrakło przepięknych cytatów o matce i dzieciach, które przytoczyła Pani Jadwiga Mianowska. Wspaniałym wzruszającym akcentem muzycznym były piosenki o matce znanych polskich artystów – Wioletty Willas i Krzysztofa Krawczyka.
???? Życzliwa atmosfera, ożywiona dyskusja, przeplatane dobrym humorem wypełniły kilkugodzinne spotkanie przy kawie, herbacie i słodyczach.
???? Majowe spotkanie DKK w Opatowskich Podziemiach wszyscy będziemy wspominać jako wyjątkowe pod każdym względem.

???? Dyrektor Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Opatowie dziękuje za współpracę Dyrekcji Powiatowego Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Opatowie oraz przesympatycznym Paniom z Podziemi Opatowskich, które tego dnia pomimo licznej grupy turystów przyjęły i ugościły Klubowiczów DKK bardzo serdecznie.


Dyskusyjny Klub Książki 

????❗️Majowe spotkanie DKK❗️????
Dnia 20 maja 2024 r. w Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Opatowie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książek. Tym razem rozmowy toczyły się wokół lektur – ciekawych ofert czytelniczych naszych Klubowiczów. Rozmawialiśmy również o Japonii, a to za sprawą reportaży Karoliny Bednarz „Kwiaty w pudełku”. Autorka podjęła kobiet i ich sytuacji we współczesnej Japonii. Historia japońskich kobiet traktowanych przedmiotowo, bez szans na poprawę swojej sytuacji życiowej ze względu na system społeczny promujący posłuszeństwo i uległość. Ta nie łatwa lektura, była przedmiotem ciekawej dyskusji, którą Klubowicze zdecydowali kontynuować na kolejnym spotkaniu DKK, które odbędzie się już 25 maja 2024 r. w Podziemnej Trasie Turystycznej w Opatowie  – ZAPRASZAMY❗️
 

Dyskusyjny Klub Książki 

????❗️KWIETNIOWE SPOTKANIE DKK❗️????
 
W poniedziałek 15 kwietnia 2024 r. odbyło się kolejne spotkanie Członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem rozmawialiśmy nie tylko o jednej, konkretnej pozycji książkowej „Skradzione życie” Magdaleny Wala. Klubowicze dyskutowali i polecali innym przeczytane przez siebie książki, które wywarły na Nich silne wrażenia. Rozpiętość tematyczna była dość szeroka – od biografii, poprzez reportaż, wspomnienia, beletrystykę, aż po regionalne pozycje książkowe. Przyjacielska, swobodna, jak zawsze, atmosfera sprzyjała niezobowiązującej wymianie opinii. Tym razem nie tylko przy kawie ☕i ciastku????, ale przy ziemniaczanej babce????, którą poczęstowała nas Pani Jola. Przepyszna potrawa była cudownym urozmaiceniem kwietniowego spotkania DKK.
???? Kolejne spotkanie odbędzie się 13 maja 2024 r. serdecznie zapraszamy.
???? Jeśli lubicie czytać książki, dzielić się wrażeniami - to dołączcie do naszego klubu. Miła, nieskrępowana atmosfera, aromatyczna kawa, ciastko i dobre książki czekają. ???? 


Dyskusyjny Klub Książki 

Dnia 26 lutego 2024 r. w poniedziałek w Powiatowej i  Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Opatowie spotkali się Członkowie DKK, aby wspólnie porozmawiać o książkach, które czytaliśmy i o tych, które chcemy przeczytać. Tym razem w kameralnym gronie skupiliśmy się na książce Magdaleny Wala „Skradzione życie”. To niezwykle poruszająca historia młodej kobiety – Żydówki w czasie II wojny światowej. Ewa musi stawić czoło okrucieństwu wojny uświadamiając sobie, że dla niej jako Żydówki nie ma miejsca w świecie ogarniętym szaleństwem. W wyniku nieszczęśliwych okoliczności podejmuje decyzję, która zmienia jej życie na zawsze.

„Skradzione życie” to powieść, która dostarcza Czytelnikowi moc wzruszeń i nie pozostawia obojętnym.


Dyskusyjny Klub Książki 

W zimowej scenerii 22 stycznia 2024 r. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tradycją naszych spotkań jest to, że omawiamy kilka tytułów. Tym razem, z nową energią, przy kawie i ciastku, rozmawialiśmy o książce Lisy Scottline „Powrót Anny” oraz Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego „Zwierzęta, ludzie, bogowie”.

„Powrót Anny” to znakomity, trzymający w napięciu aż do ostatniej strony dramat rodzinny. Wstrząsający thriller psychologiczny z zaskakującym zakończeniem, które do samego końca trudno przewidzieć.

„Zwierzęta, ludzie, bogowie” to najsłynniejsza książka F.A. Ossendowskiego. Autor opisuje wspomnienia z ucieczki z Rosji ogarniętej chaosem rewolucji. Ścigany przez bolszewików i ich agentów przemierza syberyjskie lasy, Azję Centralną, aby przedostać się do Polski.

Obie książki, chociaż tak różne w treści, wywołały ciekawą dyskusję, wzbudziły emocje i refleksję. 

Pierwsze spotkanie było również świetną okazją, aby porozmawiać o książkach, które w ostatnim czasie zrobiły na nas duże wrażenie, i które polecamy innym.

DKK 25.05.2024

DKK 25.05.2024

DKK 20.05.2024

DKK 20.05.2024

DKK 26.02.2024

DKK 26.02.2024

DKK 15.04.2024

DKK 15.04.2024

DKK 22.01.2024

DKK 22.01.2024

Biblioteka czynna

Poniedziałek:   9:00 - 17:00
Wtorek: 9:00 - 17:00
Środa: 9:00 - 17:00
Czwartek: 9:00 - 17:00
Piątek: 9:00 - 17:00

Sobota:

wrzesień

8:00 - 15:00

21, 28

 

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Wrzesień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Biblioteka na mapie:

Prasa w Bibliotece/Czytelni: