Dyskusyjny Klub Książki
Dnia 25 maja 2024 r. opuściliśmy mury Biblioteki. Korzystając z gościnności Powiatowego Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Opatowie spotkaliśmy się w niezwykle klimatycznym patio Podziemi Opatowskich. W maju obchodziliśmy Dzień Matki, dlatego sobotnie spotkanie nie mogło być poświęcone innej osobie. Dotyczyło relacji między matką a dziećmi, roli ojca. Rozmawialiśmy o tym, jak dzieci zmieniają życie matki i całej rodziny oraz jak doświadczenia każdej matki są jednocześnie uniwersalne i niepowtarzalne. Wybrana przez Klubowiczów literatura oraz nasze własne doświadczenie pomogły zgłębić w/w temat.
Spotkanie było doskonałą okazją do wymiany opinii opartych na przykładach z literatury m.in. „Matka i córka w rozmowach z Martą Mizuro” Marii Nurowskiej i Tatiany Raczyńskiej, którą zaproponowała Pani Jolanta Bożym-Słoniewicz. Szczera i poruszająca rozmowa matki i córki – wzruszająca opowieść o sprawach trudnych i bolesnych, które dotykają wielu ludzi a jednocześnie pokazująca, że nigdy nie jest za późno, by spróbować zmienić swoje życie. Wiele emocji wzbudziła książka omówiona przez Panią Małgorzatę Małkiewicz, „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”, której Anna Kamińska ukazała życie Simony ostatniej Kossakówny i trudne relacje z rodzicami, które wpłynęły na jej życiowe wybory.
Wysłuchaliśmy również fragmentów Listów Juliusza Słowackiego do Matki, które wybrał i przeczytał Pan Profesor Zbigniew Nogal. Treść listów świadczy o niezwykłym przywiązaniu Słowackiego do Matki – najważniejszej kobiety w jego życiu. Nie zabrakło przepięknych cytatów o matce i dzieciach, które przytoczyła Pani Jadwiga Mianowska. Wspaniałym wzruszającym akcentem muzycznym były piosenki o matce znanych polskich artystów – Wioletty Willas i Krzysztofa Krawczyka.
Życzliwa atmosfera, ożywiona dyskusja, przeplatane dobrym humorem wypełniły kilkugodzinne spotkanie przy kawie, herbacie i słodyczach.
Majowe spotkanie DKK w Opatowskich Podziemiach wszyscy będziemy wspominać jako wyjątkowe pod każdym względem.
Dyrektor Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Opatowie dziękuje za współpracę Dyrekcji Powiatowego Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Opatowie oraz przesympatycznym Paniom z Podziemi Opatowskich, które tego dnia pomimo licznej grupy turystów przyjęły i ugościły Klubowiczów DKK bardzo serdecznie.
Dyskusyjny Klub Książki
Dnia 20 maja 2024 r. w Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Opatowie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książek. Tym razem rozmowy toczyły się wokół lektur – ciekawych ofert czytelniczych naszych Klubowiczów. Rozmawialiśmy również o Japonii, a to za sprawą reportaży Karoliny Bednarz „Kwiaty w pudełku”. Autorka podjęła kobiet i ich sytuacji we współczesnej Japonii. Historia japońskich kobiet traktowanych przedmiotowo, bez szans na poprawę swojej sytuacji życiowej ze względu na system społeczny promujący posłuszeństwo i uległość. Ta nie łatwa lektura, była przedmiotem ciekawej dyskusji, którą Klubowicze zdecydowali kontynuować na kolejnym spotkaniu DKK, które odbędzie się już 25 maja 2024 r. w Podziemnej Trasie Turystycznej w Opatowie – ZAPRASZAMY
Dyskusyjny Klub Książki
W poniedziałek 15 kwietnia 2024 r. odbyło się kolejne spotkanie Członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem rozmawialiśmy nie tylko o jednej, konkretnej pozycji książkowej „Skradzione życie” Magdaleny Wala. Klubowicze dyskutowali i polecali innym przeczytane przez siebie książki, które wywarły na Nich silne wrażenia. Rozpiętość tematyczna była dość szeroka – od biografii, poprzez reportaż, wspomnienia, beletrystykę, aż po regionalne pozycje książkowe. Przyjacielska, swobodna, jak zawsze, atmosfera sprzyjała niezobowiązującej wymianie opinii. Tym razem nie tylko przy kawie i ciastku, ale przy ziemniaczanej babce, którą poczęstowała nas Pani Jola. Przepyszna potrawa była cudownym urozmaiceniem kwietniowego spotkania DKK.
Kolejne spotkanie odbędzie się 13 maja 2024 r. – serdecznie zapraszamy.
Jeśli lubicie czytać książki, dzielić się wrażeniami - to dołączcie do naszego klubu. Miła, nieskrępowana atmosfera, aromatyczna kawa, ciastko i dobre książki czekają.
Dyskusyjny Klub Książki
Dnia 26 lutego 2024 r. w poniedziałek w Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Opatowie spotkali się Członkowie DKK, aby wspólnie porozmawiać o książkach, które czytaliśmy i o tych, które chcemy przeczytać. Tym razem w kameralnym gronie skupiliśmy się na książce Magdaleny Wala „Skradzione życie”. To niezwykle poruszająca historia młodej kobiety – Żydówki w czasie II wojny światowej. Ewa musi stawić czoło okrucieństwu wojny uświadamiając sobie, że dla niej jako Żydówki nie ma miejsca w świecie ogarniętym szaleństwem. W wyniku nieszczęśliwych okoliczności podejmuje decyzję, która zmienia jej życie na zawsze.
„Skradzione życie” to powieść, która dostarcza Czytelnikowi moc wzruszeń i nie pozostawia obojętnym.
Dyskusyjny Klub Książki
W zimowej scenerii 22 stycznia 2024 r. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tradycją naszych spotkań jest to, że omawiamy kilka tytułów. Tym razem, z nową energią, przy kawie i ciastku, rozmawialiśmy o książce Lisy Scottline „Powrót Anny” oraz Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego „Zwierzęta, ludzie, bogowie”.
„Powrót Anny” to znakomity, trzymający w napięciu aż do ostatniej strony dramat rodzinny. Wstrząsający thriller psychologiczny z zaskakującym zakończeniem, które do samego końca trudno przewidzieć.
„Zwierzęta, ludzie, bogowie” to najsłynniejsza książka F.A. Ossendowskiego. Autor opisuje wspomnienia z ucieczki z Rosji ogarniętej chaosem rewolucji. Ścigany przez bolszewików i ich agentów przemierza syberyjskie lasy, Azję Centralną, aby przedostać się do Polski.
Obie książki, chociaż tak różne w treści, wywołały ciekawą dyskusję, wzbudziły emocje i refleksję.
Pierwsze spotkanie było również świetną okazją, aby porozmawiać o książkach, które w ostatnim czasie zrobiły na nas duże wrażenie, i które polecamy innym.