Senior
BIBLIOTEKA dla SENIORA
Biblioteka jest miejscem przyjaznej przestrzeni dla Seniorów, którzy w gronie naszych użytkowników stanowią grupę szczególną, bo wymagającą bardziej indywidualnego podejścia i zainteresowania. Kontakt z książką i biblioteką pozwala im pozostać aktywnymi i zorientowanymi w tym, co dzieje się w ich środowisku i we współczesnym świecie.
W trakcie uzupełniania zbiorów biblioteki pamiętamy o potrzebach i zainteresowaniach osób starszych; gromadzimy coraz więcej poradników z medycyny czy ziołolecznictwa oraz cieszącą się niesłabnącym zainteresowaniem literaturę pamiętnikarską oraz biografie. Dla ułatwienia wyboru lektury Senior ma podzielony księgozbiór na powieści społeczno-obyczajowe, romanse, romanse historyczne, thrillery romantyczne, (sagi), powieści podróżnicze, powieści biograficzne, literaturę faktu, kryminały, thrillery historyczne, thrillery psychologiczne, thrillery medyczne, thrillery prawnicze, thrillery szpiegowskie, thrillery wojenne czy powieści sensacyjne, powieści sensacyjno-przygodowe, powieści sensacyjno-szpiegowskie, powieści religijne, powieści historyczne, powieści wojenne, powieści przygodowe, powieści polityczne, fantastykę, horrory.
Seria „DUŻE LITERY”
Potrzeby osób starszych, nierzadko schorowanych są dostrzegane, a nasza biblioteka stara się wychodzić im naprzeciw. Warto wspomnieć tu o dostępności książek drukowanych dużą czcionką - z serii Duże Litery wydawnictwa Prószyński, które znajdują się w Wypożyczalni dla Dorosłych. To książki wyjątkowe, drukowane niespotykaną w większości książek dużą i bardzo czytelną czcionką. Pozwala to przede wszystkim Seniorom oraz osobom z dysfunkcjami wzroku na swobodne i niemęczące czytanie.
Seria „WIELKIE LITERY”
Wielkie Litery to nowe wydania książek z większą czcionką, które chronią wzrok i ułatwiają czytanie osobom słabowidzącym. Dzięki nowemu formatowi lektura Wielkich Liter jest wygodniejsza, a przejrzysty format nie nadwyręża wzroku czytelnika. Seria jest polecana osobom słabowidzącym i seniorom.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych Seniorów do korzystania z gazet i czasopism prenumerowanych przez naszą bibliotekę (jak również przekazanych w darze). Można z nich korzystać na miejscu w Czytelni Ogólnej bez zapisywania się do biblioteki.
Prasa ogólnopolska:
DOBRE CHWILE (dodatek do FAKT, tygodnik głównie dla kobiet, magazyn o historiach sprzed lat)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA (ogólnopolski dziennik społeczno-polityczny i ekonomiczno-prawny)
Prasa lokalna (regionalna):
ECHO DNIA: Świętokrzyskie (dziennik regionalny)
KURIER OPATOWSKI (samorządowy informator powiatu opatowskiego)
NASZ OPATÓW (pismo tworzone przez grono młodych ludzi chcących pobudzić swoją małą ojczyznę do życia)
OPATÓW (kwartalnik, samorządowe pismo społeczno-kulturalne)
OŻARÓW (samorządowe pismo społeczno-kulturalne)
WĘDROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI (miesięcznik Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach)
WIEŚCI LIPNICKIE (kwartalnik społeczno-kulturalny Samorządu Gminy Lipnik)
ZIEMIA OPATOWSKA – (nieperiodyczne pismo Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej)
Prasa specjalistyczna:
REMEDIUM. Profilaktyka problemowa i promocja zdrowia psychicznego (miesięcznik)
ŚWIAT PROBLEMÓW (miesięcznik o tematyce profilaktyki i pomocy osobom uzależnionym oraz rozwiązywanie problemów uzależnień)
DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI
Podejmujemy działania promujące czytanie jako ciekawą formę spędzania wolnego czasu i rozwijania własnych zainteresowań. Toteż w naszej bibliotece są realizowane spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki – DKK, gdzie można w miłej atmosferze i bez stresu, za to przy kawce, herbatce i ciasteczku – opowiedzieć o przeczytanej książce, polecić inną, usłyszeć co warto obejrzeć czy przeczytać. W Klubie nawiązują się też nowe przyjaźnie lub odżywają stare! Spotkania odbywają się raz w miesiącu – zgodnie z wcześniej wspólnie ustalonym terminarzem.
SPOTKANIA nie tylko AUTORSKIE
W bibliotece odbywają się nie tylko spotkania autorskie ale również spotkania np. z pielęgniarką, dietetykiem czy kosmetologiem, na które przychodzą osoby starsze. Dla nich jest to forma spędzania nadmiaru wolnego czasu i bycia wśród ludzi.
Celem naszych działań jest również integracja międzypokoleniowa; zachęcamy Seniorów do podejmowania inicjatyw na rzecz innych grup wiekowych: dzieci i młodzieży. Wraz z osobami starszymi przygotowujemy i realizujemy warsztaty literacko-plastyczne dla najmłodszych. Taka aktywizacja twórcza wprowadza ożywienie w środowiskach ludzi starszych, natomiast u dzieci rozwija zainteresowania. Toteż tradycją naszej biblioteki są „Międzypokoleniowe spotkania przy choince.” Starsi czytelnicy są również zapraszani na różnego rodzaju imprezy biblioteczne dla dzieci, chętnie przychodzą na spotkania organizowane z okazji Dnia Babci i Dziadka, podczas których mogą obejrzeć przedstawienia i występy specjalnie przygotowane na te okazje.
BEZPŁATNY INTERNET
Opatowska książnica zapewnia również bezpłatny dostęp do komputerów, Internetu oraz pomaga Seniorom przy ich obsłudze.
„CZYTAK PLUS”, czyli KSIĄŻKA MÓWIONA
Na mocy porozumienia ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca nasza biblioteka otrzymała nieodpłatnie dwa urządzenia do odtwarzania książek mówionych – Czytak Plus i Czytak NPN 3. Osoby niewidome i słabo widzące mają możliwość wypożyczenia tego urządzenia wraz z nagranymi książkami na kartę pamięci, tzw. audiobookami.
KSIĄŻKA NA TELEFON
Zamieszkałym w Opatowie czytelnikom niepełnosprawnym oraz tym, którym stan zdrowia nie pozwala samodzielnie dotrzeć do siedziby Biblioteki oferujemy dodatkową bezpłatną usługę „Książka na telefon”. Wystarczy zadzwonić pod numer tel. 15 868 20 81 (pon. - pt.) w godz. od 10:00 do 15:30 i uzgodnić z bibliotekarzem tytuły książek oraz termin ich dostarczenia przez Bibliotekę. Osoby nie będące naszymi czytelnikami – po zgłoszeniu potrzeby zapisania się do Biblioteki – zostaną zarejestrowane na miejscu w domu zgłaszającego. Jest to też okazja do bardziej osobistego kontaktu z czytelnikiem starszym, niecierpliwie czekającym na pojawienie się bibliotekarki.
NARODOWE CZYTANIE i inne akcje
Seniorzy corocznie przyłączają się również do inicjatywy Narodowego Czytania. Czytanie odbywa się w rozmaity sposób – we fragmentach, w całości, z podziałem na role, głośno, publicznie, ale też może odbyć się w domowym zaciszu.
Do współpracy z Powiatową i Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną zapraszamy opatowskie organizacje, instytucje, stowarzyszenia, których intencje i cele są zbieżne z koncepcją działań realizowanych przez naszą placówkę na rzecz osób starszych .
Bookcrossing,czyli "WYMIEŃ SIĘ KSIĄŻKĄ":
Organizujemy Bookcrossing, akcję „Wymień się książką”, dzięki którym również Seniorzy mogą dzielić się z innymi przeczytanymi książkami, mając poczucie włączenia się w pożyteczne działania.