2021 - 2022
SPOTKANIE AUTORSKIE – PROMOCJA KSIĄŻKI
„Przywracana pamięć. Rotmistrz Szymon Skorupski i jego rodzina”
Dnia 25 listopada 2022 r. w Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Opatowie odbyło się wyjątkowe spotkanie autorskie promujące książkę „Przywracana pamięć. Rotmistrz Szymon Skorupski i jego rodzina”. Autorami nietuzinkowej publikacji o rodzinie ziemiańskiej, która przybyła z Wołynia na Mazowsze, a w XIX wieku jej losy związały się z ziemią sandomierską i powiatem opatowskim, są Pan Andrzej Nowak-Arczewski redaktor, autor licznych książek reporterskich oraz bracia Bolesław i Tomasz Skorupscy synowie Rotmistrza Szymona Skorupskiego. Wszystkich autorów mieliśmy przyjemność gościć na tym wyjątkowym wydarzaniu.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz Starosta Powiatu Opatowskiego Pana Tomasza Staniek, Wicestarosta Powiatu Opatowskiego Pani Małgorzata Jalowska, Przewodnicząca Rady Powiatu Opatowskiego Pani Bożena Kornacka, Radni Rady Miejskiej w Opatowie Pan Andrzej Żychowski oraz Pan Rafał schab, członek Zarządu Powiatu Opatowskiego Pan Andrzej Gajek, Wójt Gminy Lipnik Pan Andrzej Grządziel, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Opatowskiej Książnicy, Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipniku Pani Teresa Luśtan oraz czytelnicy i mieszkańcy regionu zainteresowani lokalną historią i dobrą literaturę. Na spotkaniu obecne były również lokalne media stv.info i Radio Opatów.
Po oficjalnym powitaniu gości przez Dyrektora PiMGBP w Opatowie Panią Danutę Szypulską spotkanie poprowadził Pan Zbigniew Nogal – emerytowany nauczyciel i dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. B. Głowackiego w Opatowie, Wiceprezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wieloletni Czytelnik biblioteki.
Autorzy książek zabrali nas w niezapomnianą, sentymentalną podróż w przeszłość. Opowiedzieli jak powstawała książka, o emocjach, które towarzyszyły przy gromadzeniu materiałów, spotkaniach rodzinnych. Nawiązali do kultury życia codziennego w rodzinie ziemiańskiej, losów rodziny podczas II wojny światowej, powojennych wyborów.
Panowie Bolesław i Tomasz Skorupscy podkreślili, że publikacja jest wypełnieniem testamentu ojca, który kilka lat przed śmiercią zobowiązał braci do troski o rodzinę, pamiątki i groby rodzinne.
Pan Andrzej Nowak-Arczewski zaznaczył, że rodzina Skorupskich kultywowała tradycje patriotyczne. Tradycję podobnie jak w wielu innych rodzinach ziemiańskich przekazywaną z pokolenia na pokolenie.
Serdeczna przyjacielska atmosfera; rozmowy, dyskusja, liczne pytania skierowane do autorów książki – wypełniły kilkugodzinne spotkanie. Duże zainteresowanie wzbudziły pamiątki związane z Rotmistrzem Szymonem Skorupskim, które przywieźli ze sobą Panowie Bolesław i Tomasz Skorupscy, broń, liczne odznaczenia Rotmistrza, jak również przedmioty codziennego użytku.
Na zakończenie spotkania wysłuchaliśmy wiązanki pieśni patriotycznych w wykonaniu Solistów Chóru Św. Marcina w Opatowie pod kierunkiem Pana Zdzisława Staniszewskiego.
Każdy z uczestników otrzymał książkę „Przywracana pamięć. Rotmistrz Szymon Skorupski i jego rodzina” z dedykacją wszystkich autorów. Nie zabrakło wspólnych zdjęć i wpisów do Kroniki Biblioteki.
Bardzo dziękujemy Panu Andrzejowi Nowakowi-Arczewskiemu, Panom Bolesławowi i Tomaszowi Skorupskim za obecność i fenomenalne spotkanie pełne pasji wzbogacone multimedialną prezentacją fotografii z rodzinnych albumów i pamiątek. Dziękujemy również za obecność licznie przybyłym uczestnikom.
Mamy nadzieję, że książka, w której autorzy „zatrzymali czas” i sprawili, że rodzinne historie nie odejdą w zapomnienie, ale staną się nieśmiertelne, zainspiruje Czytelników do szukania swoich korzeni, odkrywania rodzinnej przeszłości i budowania międzypokoleniowych więzi.
GALERIA PONIŻEJ
POTKANIE AUTORSKIE z REGIONALISTAMI
POŁĄCZONE z PROMOCJĄ KSIĄŻEK
„15 LAT MUZEUM GEODEZJI I KARTOGRAFII W OPATOWIE”
i „PRZECIEŻ COŚ PO NAS ZOSTANIE: KORESPONDENCJA ŻYDOWSKA Z LAT 1844-1946”
w POWIATOWEJ I MIEJSKO-GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W OPATOWIE
W popołudniowy czwartek 20 października 2022 r. w Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Opatowie odbyło się wyjątkowe spotkanie autorskie połączone z promocją najnowszych publikacji dotyczących historii Opatowa. W bibliotece gościli - Pani Agnieszka Gołembiowska i Pan Andrzej Żychowski - regionaliści, autorzy i współautorzy wyjątkowych opracowań albumowych „15 lat Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie” i „Przecież coś po nas zostanie: korespondencja żydowska z lat 1844-1946”.
Wydarzenie było wspólną inicjatywą Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Opatowie oraz Powiatowego Centrum Kultury w Opatowie. W spotkaniu uczestniczyli: przedstawiciele lokalnych władz samorządowych Przewodnicząca Rady Powiatu Opatowskiego - Pani Bożena Kornacka, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Opatowskiego - Pan Adam Rozszczypała, członkowie Zarządu Rady Powiatu Opatowskiego - Pan Kazimierz Żółtek, Pan Andrzej Gajek, Radny Rady Miejskiej – Pan Rafał Schab, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku wraz z Panią Prezes Janiną Sobala i Wiceprezesem Panem Zbigniewem Nogalem, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy bibliotece, nauczyciele historii w lokalnych szkołach wraz z grupą młodzieży, przedstawiciele lokalnego świata literatury, kultury i sztuki: Pan Andrzej Nowak-Arczewski, Pan Adam Hanuszkiewicz, Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ożarowie – Pan Marian Sus, Kierownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach O/Opatów – Pan Marek Lis, Kierownik Wydziału Geodezji i Kartografii Geodeta Powiatowy, Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Geodezyjnych i Kartograficznych "Geocentrum" - Pan Mirosław Roszczypała, regionaliści, miłośnicy lokalnej historii oraz czytelnicy biblioteki i mieszkańcy Opatowa. Spotkanie zaszczyciła swoją obecnością Pani Profesor Paulina Codogni – autorka licznych prac historycznych, która przybyła z Warszawy, aby wspólnie ze swoją babcią Panią Stanisławą Filarowską uczestniczyć w wydarzeniu.
Nie zabrakło lokalnych mediów reprezentowanych przez Pana Jerzego Strzyża z stv.info, Pani Emilii Sitarskiej i Pana Andrzeja Nowaka-Arczewskiego z Echa Dnia. Okiem doświadczonego fotografa utrwalił całe spotkanie Pan Lech Pustuła, który od wielu lat dokumentuje lokalne wydarzenia.
Spotkanie z regionalistami w gronie miłośników lokalnej historii sprzyjało zadawaniu pytań i wymianie myśli. Autorzy, Pani Agnieszka Gołembiowska i Pan Andrzej Żychowski chętnie i wyczerpująco odpowiadali na wszystkie kwestie, które interesowały zgromadzonych gości.
Na zakończenie spotkania można było zakupić przepięknie wydane albumy z dedykacją autorów. Nie zabrakło wspólnych zdjęć i wpisów do Kroniki biblioteki.
Spotkania autorskie są formą popularyzacji literatury, które w sposób szczególny przyczyniają się do promocji książek i ich twórców. Spotkania te mają już ugruntowaną rolę w naszej bibliotece, a pozytywne efekty są nie do przecenienia. Bezpośredni kontakt z autorami uczy świadomego odbioru literatury, pogłębia wrażliwość i stanowi inspirację do czytania.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym wydarzeniu.
Czytelnicy i mieszkańcy ziemi opatowskiej, którzy nie mogli uczestniczyć w czwartkowym spotkaniu a chcieliby zapoznać się z najnowszą literaturą dotyczącą historii Opatowa zapraszamy do opatowskiej książnicy. Obie publikacje znajdują się w zbiorach biblioteki i czekają na Państwa.
GALERIA PONIŻEJ
„Połączeni dziedzictwem”
EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA - 2022
W ramach tegorocznej 30. edycji Europejskich Dni dziedzictwa, 22 września 2022 r. w Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Czernika w Opatowie odbyło się spotkanie z Panem MARKIEM LISEM - historykiem, regionalistą, autorem licznych książek i publikacji na temat historii ziemi opatowskiej i ościennych regionów woj. świętokrzyskiego. Wydarzenie było wspólną inicjatywą opatowskiej książnicy i Biblioteki Pedagogicznej w Opatowie. Prelekcję pt. „Śladami naszej pamięci: Pomniki i miejsca pamięci walk o niepodległość na Ziemi Opatowskiej w latach 1830-1831, 1863-1864, 1914-1918” Pana Marka Lisa wzbogaciła ciekawa prezentacja multimedialna. Wieczór zgromadził w bibliotece grono osób zainteresowanych lokalną historią – członków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej, słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, członków Dyskusyjnego Klubu Książki, historyków, regionalistów, czytelników i użytkowników biblioteki publicznej i Biblioteki Pedagogicznej w Opatowie.
Spotkanie zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele lokalnych władz samorządowych – Pani Bożena Kornacka Przewodnicząca Rady Powiatu Opatowskiego, Pan Andrzej Żychowski Radny Rady Miejskiej i wieloletni członek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej, Pan Kazimierz Żółtek i Pan Andrzej Gajek członkowie Zarządu Powiatu Opatowskiego.
Pan Marek Lis bardzo ciekawie i chętnie dzielił się swoją wiedza na temat walk niepodległościowych na ziemi opatowskiej w latach 1930-1831, 1863-1864 i 1914-1918.
Dziękujemy za obecność wszystkim uczestnikom a Panu Markowi Lisowi za swoistą „lekcję lokalnej historii” i niepowtarzalną okazję odkrywania i utrwalania bogactwa kulturowego Opatowa i regionu.
GALERIA PONIŻEJ
Międzypokoleniowa podróż do Indii
Dnia 30 maja 2022 r. w Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Opatowie w ramach warsztatów turystyczno-krajoznawczych odbyło się spotkanie z Podróżnikami Joanną Grzymkowską-Podolak i Jarosławem Podolakiem. Uczestnicy spotkania - młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2, członkowie DKK i słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku - wspólnie z Gośćmi wyruszyli w egzotyczną wyprawę do Indii – cywilizacji, która od niepamiętnych czasów zadziwia, fascynuje swą różnorodnością i wciąż pozostaje tajemnicą. W trakcie wspólnej podróży nasi Goście opowiedzieli o swojej pasji podróżniczej i fascynacji Indiami, do których wielokrotnie wracali.
Podczas spotkania była możliwość książek autorstwa naszych Gości wraz z autografem.
Podróże kształcą i są „oknem na świat”, przez które wszyscy lubimy wyglądać. Dziękujemy „Zakochanym w świecie” Joannie Grzymkowskiej-Podolak i jej Jarosławowi Podolakowi za wspólną, pełną niezapomnianych wrażeń podróż do Indii.
GALERIA PONIŻEJ
ARTUR DĘBSKI
LITERACKA UCZTA
DLA MIŁOŚNIKÓW LOKALNEJ LITERATURY
W popołudniowy czwartek 12.05.2022 Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Opatowie wypełniła się miłośnikami literatury, szczególnie tej regionalnej. Tego dnia Opatowska Książnica miała wielką przyjemność gościć Pana Artura Dębskiego - pisarza, poetę, autora tekstów piosenek, człowieka licznych talentów i pasji, który na co dzień mieszka w naszym malowniczym miasteczku. W trakcie spotkania padło wiele słów – pytań, opowieści, strof wierszy.
Wśród zaproszonych gości nie zabrakło Miłośników dobrej literatury - Czytelników biblioteki, Słuchaczy UTW, Członków DKK, lokalnych Twórców, Przedstawicieli władz samorządowych Opatowa i sąsiednich gmin. Była to niepowtarzalna okazja porozmawiania z Autorem o jego twórczości, życiowych wyborach i marzeniach, wysłuchania wierszy z najnowszego tomiku „Ostatki” w interpretacji samego poety, jak również przybyłych gości.
Pan Artur w humorystyczny i zajmujący sposób opowiadał o swojej wielkiej pasji jaką jest pisanie, łączenie słowa z obrazem i muzyką, które dopełniały nastrój i „smak” literackiego wydarzenia. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy egzemplarz tomiku „Ostatki” z autografem poety. Klimatyczny wieczorek poezji pozwolił nam wszystkim na chwilę wyciszenia i popołudniowego relaksu.
Dziękujemy serdecznie Panu Arturowi i wszystkim przybyłym gościom za wspaniałą „literacką ucztę dla ucha i ducha”.
GALERIA PONIŻEJ
Jacek DEHNEL i Piotr TARCZYŃSKI
w OPATOWSKIEJ BIBLIOTECE
Dnia 30 marca 2022 r. PiMGBP w Opatowie odbyło się fenomenalne spotkanie autorskie z pisarzami Jackiem Dehnelem i Piotrem Tarczyńskim. Panowie są autorami m.in. powieści kryminalnych (retro) wydanych pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa, których akcja została osadzona w Krakowie z przełomu XIX i XX wieku.
Pisarze swoim wdziękiem oraz umiejętnościami oratorskimi oczarowali obecnych na spotkaniu miłośników dobrej literatury, członków klubu DKK oraz grono wieloletnich Czytelników biblioteki. Spotkanie uświetnił swoją obecnością Burmistrz Miasta i Gminy Pan Grzegorz Gajewski wraz z małżonką Panią Elżbietą Gajewską.
Bohaterowie wydarzenia literackiego opowiedzieli słuchaczom o swojej twórczości, pasjach, inspiracjach, o procesie powstania cyklu kryminałów łączących klimat klasycznego kryminału i satyry na dawno minioną epokę. Uchylili rąbka tajemnicy o swoich planach pisarskich na przyszłość. Uczestnicy spotkania zadawali gościom wiele pytań związanych z ich twórczością i warsztatem pracy pisarskiej. Autorzy zachwycili wszystkich obecnych na spotkaniu swoją bezpośredniością i poczuciem humoru. Dwie godziny to stanowczo za mało, aby zadać pisarzom wszystkie nurtujące nas pytania.
Po spotkaniu, dzięki współpracy opatowskiej książnicy z Księgarnią ODEON była możliwość nabycia książek oraz otrzymania autografów obu pisarzy. Nie zabrakło wspólnych zdjęć oraz wpisu do kroniki biblioteki.
Wydarzenie literackie zostało przygotowane w ramach programu realizowanego we współpracy z Instytutem Książki i Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Witolda Gombrowicza w Kielcach.
Biblioteka serdecznie dziękuje gościom – Panu Jackowi Dehnelowi i Panu Piotrowi Tarczyńskiemu oraz wszystkim uczestnikom spotkania za wspaniałą ucztę literacką i „wspólną podróż” do Krakowa z przełomu XIX i XX wieku.
GALERIA PONIŻEJ
ALEK ROGOZIŃSKI w BIBLIOTECE
Drugiego dnia pobytu w Opatowie – 31.08.2021 r., autor odwiedził Powiatową i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną, aby spotkać się z Członkami Dyskusyjnego Klubu Książki.
Spotkanie upłynęło w kameralnym, sympatycznym gronie, nie zabrakło dowcipów, ciekawostek i ciekawych opowiadań z życia pisarza. Usłyszeliśmy również o pomysłach i planach pisarskich na przyszłość. Pisarz złożył pamiątkowy wpis do kroniki biblioteki.
Panu Alkowi Rogozińskiemu serdecznie dziękujemy za nieplanowane, spontaniczne spotkanie w siedzibie biblioteki. Jesteśmy wdzięczni, że przyjął On zaproszenie, aby zawitać do opatowskiej książnicy.
Dziękujemy!
Wszystkich zainteresowanych książkami autora zapraszamy do naszej biblioteki.
GALERIA PONIŻEJ
SPOTKANIE AUTORSKIE
z KSIĘCIEM KOMEDII KRYMINALNEJ –
ALKIEM ROGOZIŃSKIM.
W poniedziałkowe popołudnie, 30.08.2021 r. gościliśmy Alka Rogozińskiego – Księcia Komedii Kryminalnej, pisarza i dziennikarza. Czytelnicy Pana Alka pokochali go za jego kryminalne intrygi, jak również za wyjątkowe poczucie humoru. W poniedziałek fani Jego książek mogli tego humoru zasmakować na żywo w trakcie spotkania z pisarzem, który żarty i anegdoty uwielbia prezentować nie tylko na kartkach swoich książek.
Dzięki prowadzącej Pani Magdalenie Zając – której postać odnajdujemy w jednej z powieści Pana Alka, spotkanie z nietuzinkowym pisarzem przebiegło w cudownej, pełnej dowcipów i ciekawostek atmosferze.
Pisarz nawiązał wspaniały kontakt z publicznością, a ta bez problemu mogła pytać, dociekać i żartować razem ze swoim idolem. Po ponad trzygodzinnym spotkaniu nadszedł czas na dedykacje i zdjęcia. Tu również autor zarażał uśmiechem i humorem.
Panu Alkowi Rogozińskiemu bardzo dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i spotkanie z czytelnikami opatowskiej biblioteki oraz mieszkańcami ziemi opatowskiej.
GALERIA PONIŻEJ
Opatów miejscem fascynującej powieści!
Przypominamy, że na stronach jednej z powieści „Teściowie w tarapatach” Rogoziński opowiada historię relaksującej z pozoru wyprawy w świętokrzyskie. Uroczy kryminał, z nieoczekiwanymi zwrotami akcji i błyskotliwymi dialogami w scenerii od XV wiecznej Madery po Opatowskie podziemia i kielecką restaurację Si Seńor.
Autor ma śmiech na rękach! Maja i Kazimiera, czyli wytrawny duet pań w kwiecie wieku, czyli matka syna, którego żoną jest córka tej drugiej matki, której córka wyszła za syna tej pierwszej… Totalny galimatias. (…) Kto zna Alka Rogozińskiego, to pasjami go uwielbia. Kto pasjami uwielbia, to i tak przeczyta. - Katarzyna Pakosińska
(…) Jeżeli oczekujesz od komedii kryminalnej salw śmiechu i wycierania łez, to jest właśnie książka dla Ciebie. (…) Przepis na udaną komedię kryminalną zna tylko autor, jednak to Ty możesz zasmakować i sprawdzić, jak dobrze ją przyrządził. – Sandra Marchel
Źródło: A. Rogoziński, Teściowie w tarapatach/ Warszawa, Wydawnictwo wab, 2020.
Zaproszenie do mieszkańców ziemi opatowskiej kieruje również sam autor Alek Rogoziński.
Wejdź na: https://www.youtube.com/watch?v=7mpZNBjls0I