PREMIERA KSIĄŻKI
EWY SOBIENIEWSKIEJ
„Zaklęte zwierciadło”
W piątek 24 listopada 2023 r. w Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Opatowie odbyło się długo wyczekiwane wydarzenie – premiera książki Ewy Sobieniewskiej „Zaklęte zwierciadło”. Spotkanie to miało wyjątkowy charakter zarówno dla biblioteki, jak również dla naszych Czytelników. Część wydarzeń rozgrywa się bowiem na terenie naszego regionu. Ewa Sobieniewska – pisarka, z zawodu nauczyciel języka polskiego. Od wielu lat tłumaczka literatury w wydawnictwie HarperCollins. Jej debiutancka powieść „Sekretne wrzeciono” spotkało się z uznaniem Czytelników. Powieść zdobyła tytuł Książki Roku 2022 przyznany przez serwis literacki Granice.pl. W listopadzie tego roku ukazała się druga część pasjonującej sagi o kobietach, które musiały ponieść konsekwencje swoich wyborów. Przepiękna opowieść o kobiecej sile, która pozwala przetrwać najgorszy czas oraz o tym, że aby odnaleźć spokój ducha nie można żyć przeszłością. Druga powieść „Zaklęte zwierciadło” – tak jak pierwsza – wypełniona jest emocjami, bohaterki postawione przed trudnymi wręcz rozpaczliwymi wyborami, które zaważą nad całym ich życiem. Czy podjęte decyzje przyniosą im upragnione szczęście? Jesienny wieczór w gronie przybyłych na spotkanie Czytelników wypełnił niesamowity klimat stworzony przez naszego wyjątkowego Gościa oraz prowadzącą spotkanie Panią Joannę Sobczyk. Autorka opowiadała o swoich książkach, procesie ich powstawania, gromadzeniu materiałów, nowych pomysłach na kolejne tomy. Padało wiele pytań ze strony uczestników spotkania, na które Pani Ewa chętnie i wyczerpująco odpowiadała. Niesamowity wieczór do późna wypełniły rozmowy przy kawie i słodkim poczęstunku. Każdy z uczestników mógł zakupić egzemplarz powieści „Zaklęte zwierciadło” i uzyskać autograf Autorki.
Serdecznie dziękujemy Pani Ewie Sobieniewskiej za wyjątkowy wieczór, niesamowity klimat i cudownie spędzony czas w opatowskiej książnicy.
Dziękujemy Pani Joannie Sobczyk za profesjonalne prowadzenie spotkania, wszystkim uczestnikom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością na premierze książki oraz obecnym mediom. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie z Panią Ewą, bowiem i tym razem padło pytanie: Kiedy następna część? Pisarka zapewniła nas, że wkrótce poznamy na nie odpowiedź. Z niecierpliwością czekamy na kolejną część pasjonującej sagi.
Obie powieści Ewy Sobieniewskiej można nabyć w Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Opatowie.
GALERIA PONIŻEJ
„RYSIEK RIEDEL we wspomnieniach”
- spotkanie autorskie i recital gitarowy
Za nami kolejne spotkanie literacko-muzyczne. W minioną niedzielę 25 czerwca 2023 r. gościliśmy Sebastiana Riedla i Marcina Sitko. Restauracja Żmigród przy opatowskim rynku po raz kolejny była sceną kultury polskiej. Tym razem delektowaliśmy się literaturą i muzyką na żywo. Zaproszenie Opatowskiej Książnicy przyjęli Sebastian Riedel, syn Ryszarda Riedla legendarnego wokalisty zespołu Dżem oraz Marcin Sitko, dziennikarz muzyczny, autor biografii „Rysiek Riedel we wspomnieniach”.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa pamiątek związanych z Ryszardem Riedlem oraz krótki recital gitarowy Sebastiana Riedla, który zaprezentował kilka utworów jakie przed laty wykonywał jego ojciec z zespołem Dżem. Rysiek – nietuzinkowy, zawsze szczery, autentyczny, kipiący charyzmą i wielkim talentem. Utwory, które wykonywał towarzyszą nam do dziś, a ich popularność nie słabnie.
Wydarzenie przyciągnęło rzeszę fanów legendarnego wokalisty Dżemu. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością Burmistrz Miasta i Gminy Opatów Pan Grzegorz Gajewski wraz z małżonką, Wiceburmistrz Miasta i Gminy Opatów Pan Marcin Słapek oraz Radni Rady Miejskiej w Opatowie. Sprzyjająca pogoda pozwoliła uczestnikom na swoistą podróż w czasie, w którą zabrali nas - Sebastian Riedel i Marcin Sitko. Wspomnienia w duchu wyjątkowej książki „Rysiek Riedel we wspomnieniach”, zgromadzonych pamiątek, opowieści z pierwszej ręki o człowieku, który wymykał się wszelkim schematom i oczywiście ponadczasowych utworów legendy polskiego bluesa i rocka były niepowtarzalną okazją do odświeżenia wspomnień i upamiętnienia wrażliwego i utalentowanego artysty, jakim niezaprzeczalnie był Rysiek Riedel.
W trakcie pełnych wzruszeń i emocji rozmów Autorów obszernej biografii Marcina Sitko i Sebastiana Riedla, zabrzmiewały dźwięki gitary. Charyzmatyczny głos Sebastiana w połączeniu z brzmieniem gitary akustycznej stworzył niesamowity klimat podczas spotkania. Po wydarzeniu Autorzy składali autografy na zakupionych przez uczestników książkach. Cieszymy się, że kolejny raz wydarzenie zorganizowane przez naszą bibliotekę wzbudziło tak ogromne zainteresowanie fanów Ryśka Riedla i kultowego zespołu Dżem.
Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Opatowie składa serdeczne podziękowania: właścicielom Restauracji Żmigród, Panu Grzegorzowi Różalskiemu i Panu Wojciechowi Walczakowi za udostępnienie klimatycznego miejsca na wydarzenie, Dyrektorowi Opatowskiego Ośrodka Kultury Pani Longinie Ordon za udostępnienie nagłośnienia, Panu Januszowi Guzalowi, pracownikowi Opatowskiego Ośrodka Kultury za nadzór techniczny w trakcie wydarzenia oraz Pani Lidii Bek – Prezes PGKiM w Opatowie za pomoc w transporcie sprzętu, Panu Leszkowi Pustule za sesję fotograficzną oraz telewizji stv.info za artykuł o wydarzeniu. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność i niezapomnianą atmosferę, którą stworzyli wraz z zaproszonymi gośćmi nadając spotkaniu niepowtarzalny charakter.
Dyrektor PiMGBP składa podziękowania wszystkim pracownikom biblioteki za ogromny zapał, zaangażowanie i ducha organizacji w przygotowaniu tego wyjątkowego wydarzenia.
GALERIA PONIŻEJ
SPOTKANIE AUTORSKIE
z Andrzejem Nowakiem-Arczewskim
W sobotnie popołudnie 27 maja 2023 r. w Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Opatowie odbyło się wyjątkowe spotkanie autorskie z Panem Andrzejem Nowakiem-Arczewskim, dziennikarzem, publicystą, autorem znakomitych reportaży.
Promocja najnowszej książki Pisarza „Na uboczu. Nasze historie mówione” połączona była z przepiękną wystawą „Krajobrazy świętokrzyskie”, którą przywiózł na spotkanie Dyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie – dr hab. Jerzy Mazurek, profesor Uniwersytetu Warszawskiego.
Koncert muzyki ludowej w wykonaniu lokalnego zespołu teatralno-obrzędowego „Strefień” z Jurkowic oraz wyjątkowy taniec „Trójniak” zaprezentowany przez Dzieci z Przedszkola Publicznego „Bajkowy Zakątek” w Opatowie uświetniły sobotnie wydarzenie. Spotkanie z Autorem poprowadził Pan Zbigniew Nogal, emerytowany nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Opatowie, wieloletni Czytelnik i Przyjaciel Opatowskiej Biblioteki.
Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, o czym świadczy licznie przybyła społeczność naszej Małej Ojczyzny. Wśród uczestników wydarzenia nie zabrakło przedstawicieli lokalnych władz. Biblioteka miała przyjemność gościć Panią Małgorzatę Jalowską – Wicestarostę Powiatu Opatowskiego, Radnych Rady Miejskiej - Panią Magdalenę Masternak, Panią Jolantę Baran, Pana Rafała Schab, Pana Waldemara Bocheńskiego, Pana Andrzeja Żychowskiego, Pana Andrzeja Adamskiego. Wydarzenie zaszczyciła swoją obecnością Pani Iga Zamojska - Kierownik Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Sandomierzu.
Po powitaniu Autora i zaproszonych gości głos zabrali Dyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie – dr hab. Jerzy Mazurek, prezentując m.in. wystawę „Krajobrazy świętokrzyskie” a następnie bohater wydarzenia Pan Andrzej Nowak-Arczewski. W nawiązaniu do wypowiedzi Autora padały liczne pytania ze strony uczestników, na które Pisarz chętnie odpowiadał. Dzielił się swoimi spostrzeżeniami na tematy związane z warsztatem pisarskim i dalszymi planami twórczymi.
Rozmowy, dyskusje przy kawie, herbacie i swojskich wypiekach wypełniły kilkugodzinne spotkanie. Każdy z uczestników miał możliwość zakupić najnowszą publikację Pana Andrzeja Nowaka-Arczewskiego z dedykacją Autora. Czekamy na kolejną publikację Pana Andrzeja i oczywiście spotkanie autorskie w Opatowskiej Bibliotece.
Bardzo dziękujemy Panu Andrzejowi Nowakowi-Arczewskiemu, dyrektorowi Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie – Panu dr hab. Jerzemu Mazurkowi za obecność i fenomenalne spotkanie, Panu Zbigniewowi Nogalowi za koordynowanie wydarzenia, Artystom Małym i Dużym za promocję lokalnego folkloru, wszystkim uczestnikom za obecność i aktywny udział, telewizji stv.info za reportaż o wydarzeniu, Panu Leszkowi Pustule za sesję fotograficzną, Dyrektorowi Szkoły Muzycznej im. Jana Krzyżanowskiego w Opatowie Panu Zdzisławowi Staniszewskiemu za udostępnienie sprzętu nagłaśniającego oraz Dyrekcji Opatowskiego Ośrodka Kultury za udostępnienie holu i wypożyczenie sztalug.
GALERIA PONIŻEJ
Niezapomniane spotkanie
z Pisarką MAJĄ DROŻDŻ
Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Opatowie gościła Autorkę 18 maja 2023 r. Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem czytelników i miłośników literatury. Świadczy o tym wysoka frekwencja uczestników wydarzenia, dla których była to wyjątkowa okazja do poznania Pisarki osobiście i rozmowy na temat jej twórczości. Pani Maja opowiedziała zebranym m.in. o genezie powstania pierwszej swojej książki pt. „Nie uciekaj”. Debiutancka powieść wydana w 2019 r. znalazła się na 3 miejscu w rankingu Debiut 2019. Zdradziła pisarskie plany na przyszłość. Autorka bardzo szybko nawiązała kontakt z uczestnikami. W trakcie żywiołowej, pełnej emocji dyskusji poznaliśmy odpowiedzi na nurtujące czytelników pytania z wątkami powieści Pani Mai, warsztatem pisarskim Autorki, inspiracjach. Wiele pytań dotyczyło godzenia pracy zawodowej i obowiązków rodzinnych z pracą twórczą. Ożywiona, „przyjacielska rozmowa” przy kawie, herbacie i domowych słodkich wypiekach nadała całemu wydarzeniu niepowtarzalny klimat. Nie zabrakło wspólnych zdjęć, wpisu do Kroniki Biblioteki.
Dziękujemy Pani Mai za wspaniałe, klimatyczne spotkanie, które na długo pozostanie w pamięci naszej Biblioteki, jak również wszystkich, którzy uczestniczyli w tej „literackiej uczcie”. Czekamy niecierpliwie na nowe powieści i oczywiście powtórne spotkanie z Pisarką w Opatowskiej Książnicy. Mamy nadzieję, że kolejne spotkanie autorskie, które zorganizowała Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Opatowie urozmaiciło naszą ofertę, a także zachęciło lokalną społeczność do korzystania z bogatego księgozbioru biblioteki.
Dziękujemy obecnej na wydarzeniu telewizji stv.info, a naszym wspaniałym Uczestnikom kłaniamy się dziękując za przybycie i bardzo aktywny udział w spotkaniu.
GALERIA PONIŻEJ
NIEZWYKŁE SPOTKANIE PISAREK z CZYTELNIKAMI
w OPATOWSKIEJ KSIĄŻNICY
W piątkowe popołudnie 10.03.2023 r. Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Stanisława Czernika w Opatowie zaprosiła miłośników literatury kobiecej na spotkanie autorskie z Panią Małgorzatą Matwij i Panią Ewą Sobieniewską. Inspirujące spotkanie po raz kolejny potwierdziło jak bardzo nasi czytelnicy oraz mieszkańcy naszej Małej Ojczyzny potrzebują wspólnych rozmów o literaturze.
Dwie niezwykłe kobiety, dwie wspaniałe Pisarki i dwa literackie odkrycia ostatnich lat.
Małgorzata Matwij, autorka powieści społeczno-obyczajowych i psychologicznych „Madame Blanche”, „W sieci kłamstwa” - na co dzień mieszkająca i pracująca w Rzeszowie.
Ewa Sobieniewska, pochodząca z Ziemi Opatowskiej, autorka debiutanckiej powieści „Srebrne wrzeciono”- porywającej sagi o odważnych kobietach.
Obie zaproszone Panie to nie tylko mistrzynie pióra, ale energiczne, zdystansowane do siebie i świata artystyczne dusze z ogromnym poczuciem humoru, bez obaw spoglądające w przyszłość.
Spotkanie prowadziła Pani Joanna Sobczyk, Czytelniczka Opatowskiej Książnicy, miłośniczka literatury, autorka wielu recenzji interesujących książek, z którymi można zapoznać się na profilu Facebook’a - Pani Joasi - „Zapiski przy kawie”.
W cudownej, serdecznej, można śmiało powiedzieć wręcz przyjacielskiej atmosferze Pisarki bardzo ciekawie mówiły o sobie, swojej twórczości, kulisach powstawania kolejnych powieści.
Uczestnicy zadawali liczne pytania, na które Autorki chętnie i wyczerpująco odpowiadały.
Ta „przyjacielska rozmowa”, wymiana opinii i wrażeń przy kawie, herbacie i domowych słodkich wypiekach nadała całemu wydarzeniu niepowtarzalny klimat.
Pani Małgosia i Pani Ewa udowodniły, że pisarze to serdeczni ludzie o otwartych umysłach.
Nie zabrakło oczywiście wspólnych zdjęć, wyjątkowych autografów w zakupionych książkach Autorek oraz wpisów do kroniki Biblioteki.
Po tak wspaniałym spotkaniu, które na długo pozostanie w pamięci Uczestników i Opatowskiej Książnicy. Nie pozostaje nam nic innego jak zachęcić i zaprosić do lektury książek autorstwa Pani Małgosi i Pani Ewy.
Z niecierpliwością „wypatrujemy” nowych powieści, które - jak obiecały same Autorki – ukażą się już nie długo. Wspólnie z naszymi Czytelnikami czekamy na kolejne spotkanie i „babskie rozmowy” o literaturze.
Dziękujemy serdecznie za przyjęcie zaproszenia Pani Małgosi Matwij i Ewie Sobieniewskiej, Pani Joasi Sobczyk za osobiste zaangażowanie przy organizacji wydarzenia. Dziękujemy obecnej na wydarzeniu telewizji stv.info, a naszym wspaniałym Uczestnikom kłaniamy się dziękując za przybycie i bardzo aktywny udział w „literackiej uczcie”.
GALERIA PONIŻEJ
WIECZÓR POETYCKI w Opatowskiej Książnicy
W popołudniowy czwartek, 2 marca 2023 r. w Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Opatowie gościł Pan Artur Dębski - poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, autor sztuk teatralnych, człowiek licznych talentów i pasji, który na co dzień mieszka w naszym malowniczym miasteczku.
Na parę godzin Biblioteka zamieniła się w małą klimatyczną kawiarenkę wypełnioną ciepłym, poetyckim nastrojem.
To już kolejne spotkanie z lokalnym twórcą, czytelnikiem i przyjacielem opatowskiej biblioteki. Tym razem Autor promował swój najnowszy tomik poezji pt. „Pozłoty” oraz pierwszą w swoim bogatym dorobku twórczym - sztukę teatralną pt. „Wymarzony. (Komedia o mały włos romantyczna)”. Pierwsza część utworu została już wystawiona na scenie.
Zgromadzona publiczność, wśród której nie zabrakło żony Poety – Pani Dominiki Dębskiej, przyjaciół Pana Artura, lokalnych artystów, czytelników biblioteki oraz mieszkańców Opatowa i regionu - zachwycała się tomikiem, w którym Pisarz układa przed naszymi oczami pytania…
„Dlaczego okłamujesz samego siebie?”, „Czy wierząc głęboko w to, czym karmimy po cichu własne wnętrze nie stajemy się sztucznym i groteskowym tworem swych imaginacji?”, „Czy tkwiąc w złocistym lukrze obłudy, jesteśmy przekonani, iż nikt nie dostrzega prawdy”...
W trakcie wieczorku była okazja, aby posłuchać wierszy w interpretacji samego Autora oraz Gości uczestniczących w spotkaniu. Rozmawialiśmy o bogatej twórczości poetyckiej naszego gościa, jak powstają Jego wiersze, jak czytać poezję, kto jest dzisiaj jej odbiorcą.
Po spotkaniu Poeta, uczestnicy wieczorku przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku długo jeszcze rozmawiali, wymieniali się własnymi refleksjami, opiniami, indywidualną interpretacją zaprezentowanych utworów.
Serdecznie dziękujemy Panu Arturowi Dębskiemu za niepowtarzalne klimatyczne spotkanie. Czekamy na kolejny tomik wierszy – może powieść? Dziękujemy obecnej na wydarzeniu telewizji #STVINFO. A naszym wspaniałym uczestnikom kłaniamy się dziękując za przybycie i bardzo aktywne uczestnictwo w spotkaniu.
Wszystkie utwory autorstwa pana Artura Dębskiego posiadamy w księgozbiorze biblioteki. Zainteresowanych serdecznie zapraszamy.
GALERIA PONIŻEJ
POPOŁUDNIE z POEZJĄ i MALARSTWEM
W sobotnie popołudnie 11 lutego 2023 r. odbył się wyjątkowy wieczór poetycki promujący tomik poezji Pani Agaty Kasprowicz „Cudak niepiękny” połączony z wernisażem malarstwa Pani Moniki Łasak. Organizatorami tego wyjątkowego wydarzenia kulturalnego byli Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Opatowie i Opatowski Ośrodek Kultury.
Pani Monika Łasak przyjechała do Opatowa ze Szczecina. Artystka przygodę z malarstwem rozpoczęła kilka lat temu, jak sama podkreśla z potrzeby tworzenia, doświadczania, obserwacji i często relaksowania się. Uwielbia uwieczniać niezwykłość otaczającego świata, ludzkich emocji ukrytych w postaciach ptaszorów.
Pani Agata Kasprowicz mieszka i pracuje w Opatowie. Pasjonatka książek i poetyckiego słowa. Poezja towarzyszy Pani Agacie od wielu lat. Po okresie pisania do przysłowiowej „szuflady” - decyzja, aby podzielić się swoją twórczością z innymi. Pierwszy tomik pt. „Gdy skrzydłem noc oczy nam zamyka…” wydała w 2019 roku. Obecnie ukazał się drugi zbiorek wierszy pt. „Cudak niepiękny”.
Wymiana myśli, słów, kolorów, wspólne przemyślenia, coś co łączy widzenie świata dwóch wyjątkowych artystek – tak powstał „Gwar koloru” - niesamowite połączenie poetyckiego słowa i malarskiej wizji.
Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością Burmistrz Miasta i Gminy Opatów – Pan Marcin Słapek, Przewodnicząca Rady Powiatu Opatowskiego – Pani Bożena Kornacka, Członek Zarządu Powiatu Opatowskiego – Pan Kazimierz Żółtek, najbliższa rodzina bohaterek sobotniego wydarzenia, przyjaciele, koledzy z pracy, jak również dyrektorzy, kierownicy, pracownicy placówek kulturalno-oświatowych z naszego regionu, lokalni artyści, przedstawiciele stowarzyszeń, organizacji, czytelnicy i mieszkańcy ziemi opatowskiej – miłośnicy szeroko pojętej sztuki.
Licznie zgromadzona publiczność zachwycała się pięknem twórczości Pani Agaty Kasprowicz i Pani Moniki Łasak. Była okazja, aby posłuchać wierszy w interpretacji obu Pań. Poezja prezentowana była z bardzo subtelnym i nastrojowym podkładem muzycznym w wykonaniu Pana Krzysztofa Frejlicha
Miłośnicy poezji śpiewanej mogli również wysłuchać nagrania dwóch wierszy z promowanego tomiku w wykonaniu Pani Pauliny Skrzypek
W dalszej części wieczoru uczestnicy spotkania przeszli do galerii, aby podziwiać prace malarskie Pani Moniki Łasak. Zachwycać się ich pięknem, „czytać” zaklęte emocje na płótnach i w poezji. Kontemplować połączoną całość – wspólną kreację dwóch kobiet-artystek.
Przy kawie i słodkim poczęstunku goście rozmawiali z bohaterkami wydarzenia, wymieniali się własnymi spostrzeżeniami, opiniami.
Każdy z obecnych otrzymał pamiątkowy tomik poezji z autografami Pani Agaty i Pani Moniki. Nie zabrakło wspólnych zdjęć , wywiadów dla lokalnego radia i telewizji , pamiątkowych wpisów do Kroniki biblioteki .
Serdecznie dziękujemy Pani Agacie Kasprowicz, Pani Monice Łasak, Panu Krzysztofowi Frejlichowi za przyjęcie zaproszenia, gratulujemy pięknej twórczości. Swoją wdzięczność kierujemy również do wszystkich uczestników wieczorku. Państwa obecność udowodniła, że mieszkańcy ziemi opatowskiej kochają sztukę i są na nią wrażliwi. Dziękujemy obecnym na wydarzeniu mediom: Radio Opatów, stv.info oraz Panu Leszkowi Pustule za bogatą sesję fotograficzną.
Opatowska Książnica dziękuje Dyrekcji i Pracownikom Opatowskiego Ośrodka Kultury za współpracę i wspólne działania przy organizacji wydarzenia „Gwar koloru”.
Dyrektor Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Opatowie składa serdeczne podziękowania wszystkim Pracownikom Opatowskiej Biblioteki za ich ogromne zaangażowanie, pracę, pomysły, wspólne działania w trakcie realizacji tego wyjątkowego wydarzenia kulturalnego.
Wszystkim naszym Czytelnikom, Użytkownikom oraz Mieszkańcom naszej Małej Ojczyzny życzymy podobnych doznań i wzruszeń estetycznych na kolejnych spotkaniach w Opatowskiej Bibliotece.
„Malarstwo jest milczącą poezją, a poezja mówiącym malarstwem” – Simonides z Keos