Spotkanie autorskie
z Panem Bogumiłem Wójcikiem
Dnia 20 maja 2025 r. w Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Opatowie odbyło się wyjątkowe spotkanie autorskie z Panem Bogumiłem Wójcikiem oraz promocja jego najnowszej powieści historycznej „Outremer. Ziemia obietnic”, osadzonej w czasach wypraw krzyżowych.
Bogumił Wójcik jest pasjonatem historii, zwłaszcza średniowiecza. W jego zainteresowaniach znajdują się krucjaty, dzieje zakonów rycerskich oraz zetknięcie cywilizacji Wschodniego i Zachodniego Chrześcijaństwa z Islamem. Z tej historycznej pasji powstały książki: „Kraj za morzem”, opowiadająca o drugiej wyprawie krzyżowej, wydana w listopadzie 2023 r. oraz jej kontynuacja – „Outremer. Ziemia obietnic”, która ukazała się we wrześniu 2024 r. Obie powieści są dostępne w naszej bibliotece.
Spotkanie poprowadził Pan Zbigniew Nogal, Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Opatowie oraz emerytowany nauczyciel języka polskiego. Autora książki „Outremer. Ziemia obietnic” – Pana Bogumiła Wójcika – wyróżnia ogromna wiedza historyczna, umiejętność wyszukiwania ciekawych historii i nietuzinkowych bohaterów, co uczyniło to wydarzenie inspirującą i nietuzinkową rozmową.
W wydarzeniu zaszczycili swoją obecnością Burmistrz Miasta i Gminy Opatów, Pan Grzegorz Gajewski wraz z małżonką Elżbieta Gajewska, Przewodnicząca Rady Powiatu Pani Bożena Kornacka, Radni Rady Miejskiej w Opatowie oraz Radni Powiatu Opatowskiego, Opatowscy Templariusze – Pan Jarosław Czub oraz Pan Antoni Gardynik, przedstawiciele Wydawnictwo Astra, które wydało prezentowaną książkę, Dyrektorzy szkół, kierownicy, czytelnicy biblioteki oraz zgromadzeni miłośnicy literatury historycznej. Spotkanie było niezwykle interesujące, pełne refleksji i pytań. Uczestnicy mieli możliwość zakupu egzemplarza i uzyskania autografu Autora. Nie zabrakło także wspólnych zdjęć oraz długich rozmów.
Na spotkaniu ogłoszone były wyniki Konkursu ilustratorskiego inspirowanego powieścią Bogumiła Wójcika „Outremer. Ziemia Obietnic” pt. „Henryk Sandomierski i Templariusze w Opatowie” dla Uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Opatowie. Nagrody książkowe zostały rozdane. Dziękujemy Dyrektor opatowskiego „Bartosza” Pani Małgorzacie Szczepańskiej za współpracę. Dziękujemy Uczniom Liceum za przepiękne prace i serdecznie gratulujemy. W Komisji konkursowej byli: Dyrektor Biblioteki Pani Karolina Masternak, Autor książki Bogumił Wójcik wraz z żoną Panią Katarzyna Syska - Wójcik – koordynatorka wydarzenia oraz artysta plastyk Pan Adam Hanuszkiewicz, autor pierwszego muralu w Opatowie, przedstawiającego historię zakonu Templariuszy połączoną z Ziemią Opatowską.
Dziękujemy Panu Bogumiłowi Wójcikowi za wspaniałą powieść oraz pasjonujące i inspirujące wystąpienie. Dziękujemy Pani Katarzynie Syska-Wójcik za przewspaniałą koordynację tego niezwykłego wydarzenia. Dziękujemy Dyrektor Opatowskiego Ośrodka Kultury Pani Longina Ordon za patronat medialny: Radio Opatów 93.7 fm i OOK TV Opatów. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za tak liczne przybycie, aktywny udział w dyskusji oraz wspólnie spędzony czas.
GALERIA PONIŻEJ
Spotkanie autorskie
z Panią Izabellą Frączyk
W dniu 7 marca 2025 r. mieliśmy przyjemność gościć jedną z najpopularniejszych pisarek literatury obyczajowej w Polsce, Panią Izabellę Frączyk, na wyjątkowym spotkaniu autorskim. Spotkanie odbyło się w przytulnej atmosferze, a fani literatury mieli okazję porozmawiać z autorką o jej twórczości, inspiracjach.
Pani Izabella Frączyk zachwyciła zebranych nie tylko opowieściami o swoich książkach, przygodach, które pełne są pasji, humoru i głębokiej refleksji, ale także swoją otwartością i ciepłem. Jej powieści obyczajowe i romantyczne dotykają ważnych tematów, a jednocześnie oferują czytelnikom niezapomniane chwile wytchnienia, co sprawia, że są one tak bliskie sercom wielu osób.
Po spotkaniu wszyscy uczestnicy mieli możliwość zakupu książek autorki oraz zdobycia autografu z dedykacją, co z pewnością było dla wielu miłym zwieńczeniem tego wieczoru.
Serdecznie dziękujemy Pani Izabelli Frączyk za swoją obecność, inspirujące słowa i pasję, którą dzieli się z czytelnikami. Dziękujemy również wszystkim miłośnikom książek, którzy przybyli na to spotkanie i stworzyli niezapomnianą atmosferę. To dzięki Wam literatura ma sens i moc łączenia ludzi. Mamy nadzieję, że wkrótce znów się spotkamy!
GALERIA PONIŻEJ
Spotkanie autorskie
z Panią dr Magdaleną Ogórek 
W dniu 30 stycznia 2025 r. odbyło się spotkanie autorskie z Panią dr Magdaleną Ogórek.
Owe spotkanie zawdzięczamy Panu Posłowi Krzysztofowi Lipcowi, który w dniu otwarcia nowego budynku Naszej Biblioteki obiecał, że zjawi się u nas Pani Magdalena, która zaprezentuje nam swój autorski dorobek związany z tematyką II Wojny Światowej. Autorka opowiadała o swoich książkach, m.in. o biografii równoległej dwóch oficerów noszących niemiecki mundur, pt. "Król Olch". W promocji książki towarzyszył jej Miłosz Horodyski - pisarz, twórca filmowy, artysta związany z Instytutem Sztuk Progresywnych ASP w Krakowie, kulturoznawca.
Spotkanie było niezwykle pouczającą lekcją historii. Sposób przekazu połączony z ogromną pasją i szacunkiem do opowiadanych historii wprawił naszych słuchaczy w refleksje i zadumę.
Pragniemy podziękować Panu Posłowi Krzysztofowi Lipcowi za pamięć i sympatię jaką darzy Naszą Bibliotekę, jak również Burmistrzowi Naszego Miasta Panu Grzegorzowi Gajewskiemu będącemu jednocześnie współorganizatorem dzisiejszego wydarzenia, za wsparcie oraz zaangażowanie.
Dziękujemy za uczestnictwo przedstawicielom Powiatu Opatowskiego- Przewodniczącej Rady Powiatu Pani Bożenie Kornackiej, jak również wszystkim przybyłym Gościom.
Jest dla nas duża radością, że gościmy coraz to szersze grono zainteresowanych naszymi spotkaniami.
GALERIA PONIŻEJ
Spotkanie autorskie
z Panią Joanną Brodzik 
W piątkowe popołudnie, 10 stycznia 2025 roku, Opatów stał się miejscem wyjątkowego wydarzenia kulturalnego, które zgromadziło miłośników sztuki, kulinariów oraz samej Pani Joanny Brodzik. Aktorka, znana z niezapomnianych ról w popularnych serialach, takich jak „Kasia i Tomek” oraz „Magda M.”, jest również autorką książki „UMAMI. Opowieści i przepisy”, w której dzieli się swoimi kulinarnymi fascynacjami. To właśnie ta książka była głównym tematem rozmów podczas spotkania.
Wydarzenie obfitowało w ciekawe historie, anegdoty, uśmiechy i wzruszenia, które na długo pozostaną w naszej pamięci. Pani Joanna opowiedziała o swojej miłości do gotowania oraz pasji kulinarnej, która zainspirowała ją do napisania „UMAMI. Opowieści i przepisy”. Uczestnicy mieli okazję usłyszeć interesujące anegdoty związane z tworzeniem książki oraz dowiedzieć się, jakie potrawy i smaki szczególnie ją fascynują. Jej entuzjazm zarażał wszystkich obecnych, a opowieści o kuchni i rodzinnych tradycjach kulinarnych wprowadziły w ciepłą, domową atmosferę.
W trakcie wydarzenia nie zabrakło interakcji z publicznością. Uczestnicy mogli zadawać pytania, dzielić się swoimi kulinarnymi doświadczeniami oraz wspólnie rozważać, jak ważne są smaki w naszym życiu. Pani Joanna z uśmiechem odpowiadała na każde pytanie, a jej życzliwość sprawiła, że atmosfera była niezwykle przyjazna i otwarta.
Spotkanie zakończyło się podpisywaniem książek oraz wspólnymi fotografiami, co było dla wielu fanów spełnieniem marzeń. Każdy mógł zabrać ze sobą nie tylko autograf, ale także cząstkę inspiracji, która na pewno przyczyni się do kulinarnych eksperymentów w ich domach. Pani Joanna na pamiątkę wpisała się do Kroniki Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Opatowie.
Serdecznie dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Opatów Panu Grzegorzowi Gajewskiemu, który był również współorganizatorem tego wydarzenia, Pani Edycie Gwoździk za prowadzenie rozmowy z naszym Gościem oraz wszystkim, którzy tego popołudnia zdecydowali się przybyć do naszej Biblioteki.
Jesteśmy pewni, że wspomnienia z tego wieczoru na długo pozostaną w sercach uczestników, a kulinarne inspiracje przyczynią się do wielu pysznych chwil w nadchodzących miesiącach.
GALERIA PONIŻEJ