Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Stanisława Czernika

 

 

Pozycje książkowe znajdujące się w naszej bibliotece, dotyczące Św. Jana Pawła II:

https://szukamksiążki.pl/SkNewWeb/search?tytul=Jan+Pawe%C5%82+II&autor=&biblioteka=&szukaj_latitude=&szukaj_longitude=&szukaj_w_promieniu=&haslo=&gatunek=&slowoKluczowe=&isbn=&rok_wydania=&sekcja=k&sekcja=b&sekcja=f&sekcja=w&sekcja=d&sekcja=s&sekcja=i&sekcja=g&sekcja=n&sekcja=e&sekcja=m&id_authorize=779&zaawansowane=false


Dnia 13 sierpnia 1920 r. rozpoczęła się decydująca bitwa wojny polsko-radzieckiej. Rozgrywała się ona według koncepcji marsz. Józefa Piłsudskiego, uwzgledniających szczegółowe opracowania Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i jego szefa gen. Tadeusza Rozwadowskiego. W przebiegu bitwy zarysowały się trzy kompleksy wydarzeń. Pierwszy etap stanowiły boje obronne wojsk polskich na wschodnich przedpolach Warszawy i na północno-wschodnich przedpolach Modlina. Pod naporem wojsk radzieckich, dowodzonych przez Michaiła Tuchaczewskiego, siły polskie zostały zmuszone do ustąpienia w rejonie Radzymina na drugą linię obrony usytuowanej w centrum wzniesień morenowych, ciągnących się od Nieporętu po Rembertów. Obronna faza bojów na kierunku modlińskim trwała do 14 VIII, następnie polska 5. armia gen. Władysława Sikorskiego przystąpiła do działań zaczepnych i pobiła przeciwnika pod Sochocinem, a do 20 VIII odzyskała Nasielsk, Serock, Pułtusk, Ciechanów, Przasnysz oraz Mławę, zagrażając odcięciem wojsk radzieckich, które w rejonie Płocka zapędziły się aż nad Wisłę. Obronna faza bojów na kierunku warszawskim, stoczonych głównie w rejonie Radzymina i Ossowa pod ogólnym dowództwem gen. Józefa Hallera i przy znacznym udziale gen. Lucjana Żeligowskiego, trwała do 16 VIII. W tym dniu rozpoczęło się rozstrzygające kontrnatarcie znad Wieprza na linię Brześć Litewski-Biała Podlaska Siedlce-Kałuszyn-Mińsk Mazowiecki tzw. grupy manewrowej (5 dywizji piechoty, brygada kawalerii) dowodzonej przez marsz. Piłsudskiego, która pod Kockiem i Cycowem przełamała front obrony przeciwnika (grupa mozyrska), rozbiła całkowicie jego lewe skrzydło i wyszła na tyły wojsk atakujących Warszawę; 17-18 VIII wyzwoliła Białą Podlaską, Łuków, Międzyrzec Podlaski, Siedlce.

Dnia 19 VIII 1920 r. wojska polskie przeszły do działań pościgowych i doprowadziły do odwrotu wojsk Tuchaczewskiego nad Niemen; 19-20 VIII jednostki wojska polskiego wyzwoliły: Brześć Litewski, Sokołów Podlaski, Węgrów, do 25 VIII zajęły Białystok, Zambrów, Łomżę, Ostrołękę i dotarły do granicy z Prusami Wschodnimi; utworzyły kordony pod Mławą, Kolnem, Grajewem, odcięły drogę odwrotu głównym siłom bolszewickim wzdłuż granicy polsko-niemieckiej i ostatecznie je rozbiły w bojach pod Osowcem, Białymstokiem (22 VIII) i Kolnem (29 VIII) lub zmusiły do przejścia do Prus Wschodnich.

Straty Rosjan w bitwie wyniosły kilkanaście tysięcy zabitych i rannych, około 66 tyś. żołnierzy dostało się do polskiej niewoli, około 30 tyś. Niemcy internowali w Prusach Wschodnich.

Bitwa Warszawska zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę oraz uniemożliwiła Armii Czerwonej dotarcie do Niemiec i rozpętanie międzynarodowej rewolucji.

Źródło: Wielki atlas historii Polski, Warszawa: Demart SA, 2019.

http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WMP20190000604/O/M20190604.pdf

  

 

W zbiorach opatowskiej biblioteki znajdują się publikacje dotyczące wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920, a także prace historyczne opisujące dzieje Polski i Europy przed i po Bitwie Warszawskiej. Wśród wydawnictw na uwagę zasługują m.in.:

                   

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do biblioteki.



Polskie święto państwowe, obchodzone corocznie od 2010 roku. Preambuła ustawy głosi, że święto ustanawia się w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego – tym, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy dodawało ponadto, że uhonorowaniem dnia wybuchu powstania wolna Polska może spłacić swój dług wdzięczności.

Powstanie warszawskie było największym niepodległościowym zrywem Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Działania zbrojne zorganizowano w ramach akcji “Burza”. Rozpoczęte 1 sierpnia 1944 r., na rozkaz komendanta głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, miało w założeniach trwać kilka dni, a trwało ponad dwa miesiące, zaś do walki w stolicy przystąpiło ok. 30 tys. powstańców. Rozpoczęcie powstania w Warszawie komendant Okręgu Warszawskiego AK wyznaczył na godz. 17.00 (tzw. godzina W). Poległo w nim lub zostało zamordowanych przez Niemców 18 tys. powstańców i ok. 180 tys. cywilów. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 150 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone. Powstanie trwało 63 dni, aż do kapitulacji w dniu 3 października 1944 r. Choć starcia przyniosły ogromne straty, pamiętajmy dziś o tysiącach ludzi, którzy przez 63 dni trwania powstania płacili najwyższą cenę, walcząc o wyzwolenie swojego miasta i ojczyzny. Niech ten dzień będzie okazją do refleksji i oddania czci bohaterskim Powstańcom Warszawskim, którzy poprzez walkę zbrojną dali świadectwo męstwa, niezłomnej postawy i przywiązania do tradycji patriotycznych.

http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20092061588/T/D20091588L.pdf

Źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_Pami%C4%99ci_Warszawy

https://www.kalendarzswiat.pl/narodowy_dzien_pamieci_powstania_warszawskiego

https://www.kwilcz.pl/aktualnosci/75-rocznica-wybuchu-powstania-warszawskiego-narodowy-dzien-pamieci-powstania-warszawskiego.html

Biblioteka w swoich zbiorach posiada bogatą literaturę na temat powstania warszawskiego. Wszystkich, którzy chcieliby poszerzyć wiedzę dotyczącą tego okresu historii Polski zachęcamy do wypożyczeń oferowanych przez nas pozycji książkowych.

W Wypożyczalni dla dorosłych:

       

W Czytelni Ogólnej:

 


Dnia 14 czerwca 2020 r. obchodziliśmy

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistów Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.  

To polskie święto narodowe obchodzone co roku, uchwalone 8 czerwca 2006 r. przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 66. rocznicę przybycia pierwszego masowego transportu więźniów do KL Auschwitz.    W tym roku mija 80 lat od pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz. Dnia 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie przewieziono tam 728 mężczyzn. Polacy, dla których Niemcy utworzyli KL Auschwitz, stali się pierwszymi ofiarami obozu.

W związku z powyższym Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka pozyskała książkę autorstwa Szymona Nowaka pt. „Lekarz z Auschwitz”, która została wydana w marcu tego roku.

Historia opowiedziana przez Szymona Nowaka przywraca wiarę w ludzi w okrutnych czasach II wojny światowej. Styczeń 1945 r. W Auschwitz-Birkenau pozostaje 4800 więźniów, którzy nie nadawali się nawet do pędzenia na zachód w marszach śmierci.  Komory gazowe wysadzono w powietrze, a wojska sowieckie wdzierają się w głąb obrony hitlerowskiej w takim tempie, że obozowi SS-mani nie zdążyli zabić garstki ocaleńców.  Dnia 5 lutego Józef Bellert wraz z grupą ponad trzydziestu krakowskich lekarzy i pielęgniarek wyjeżdża do Oświęcimia. Przez osiem miesięcy prowadzi  prawdopodobnie największy szpital polowy w Europie. Mimo braku kanalizacji, wody jedzenia i leków niesie pomoc medyczną wyzwolonym więźniom. Jego pacjenci  ważą średnio 25-30 kg. Zapadają na dur brzuszny i gruźlicę, nękają ich biegunki głodowe, obrzęki i odleżyny.  Boją się ludzi w kitlach i strzykawek, które kojarzą im się z zastrzykami z fenolu, którymi niemieccy zwyrodnialcy uśmiercali chorych więźniów. Trudno w to uwierzyć, ale z 4800 chorych przywrócił do życia i zdrowia 4400 pacjentów.

Józef Bellert – cichy bohater, którego biografią można obdzielić kilkanaście osób. Konspirator PPS, żołnierz Legionów i sanitariusz brygady Piłsudskiego, działacz niepodległościowy i społeczny, żołnierz września 1939 i Powstaniec Warszawski. 

Skromny lekarz powiatowy z Pińczowa,

który ocalonym z piekła przywrócił godność, zdrowie i wiarę w człowieka.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

 


 

Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Opatowie zaprasza Czytelników

oraz zainteresowanych mieszkańców miasta i regionu na wystawę

pt. „Francisco Goya. Groza i dramat”. Film przekazał bezpłatnie Pan dr Marek Sikorski –

- historyk sztuki, doktor nauk humanistycznych, autor wielu książek,

zezwalając na jego publikację.

Motyw grozy, cierpienie, tragedię śmierci i absurd egzystencji człowieka zainspirowały wiele dzieł Francesco  Goi. Wystawa zawiera wybrane dzieła artysty. Ilustracje pochodzą z domeny publicznej „Wikimedia Commons”.

Link do filmu:  https://youtu.be/AQWcT5DqDXo

Prezentacja niniejszego materiału to także zachęta dla wszystkich zainteresowanych do sięgnięcia po najnowszą książkę Pana dr Marka Sikorskiego pt. „Zgubny urok. Opowieści osobliwe”,

o której sam autor napisał: „Świat jest zupełnie inny, niż o nim potocznie myślimy. Nie chcemy o tym wiedzieć, dlatego błądzimy i żyjemy w szaleństwie. Ludzie lubią się bać i śmiać, a życie pełne jest lęku, grozy i kpiny.  - O tym są te opowiadania”.

Link prezentacji książki pt. „Zgubny urok”: https://youtu.be/U3IiMjawuYY

Współpraca z Panem dr Markiem Sikorskim, którą opatowska biblioteka bardzo sobie ceni, umożliwiła udostępnienie wystawy online pt. „Smoki i smokobójstwo”. Prezentowany na niej materiał projektu Pani Katarzyny Malkusz dotyczy książki autorstwa Pana dr Marka Sikorskiego

pod takim samym tytułem „Smoki i smokobójstwo”.

Książka znajduje się w naszych zbiorach bibliotecznych.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy i do wypożyczenia publikacji.

Link do wystawy:  http://ckirladek.pl/smoki-i-smokobojstwo-wystawa-online/


Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Opatowie zaprasza do obejrzenia wystawy online pt. „Artur Grottger”.

Tematyka prezentacji dotyczy polskiego malarza, jednego z czołowych przedstawicieli w malarstwie polskim, autora m.in. cyklu „Kartonów” o powstaniu styczniowym.

Wszystkie materiały i ilustracje pochodzą z Domeny publicznej polona.pl.

Wystawa została przekazana naszej bibliotece nieodpłatnie przez

Pana dr Marka Sikorskiego - historyka sztuki, autora wielu książek m.in.

„Na tropach smoka wawelskiego”, „Smoki i smokobójstwo”.

WYSTAWA do obejrzenia na naszym kanale YouTube:

https://www.youtube.com/channel/UCrsCPujGgOri2c1GPueRn5w

Wystawki 2020

Utworzono dnia 20.01.2020, 15:35

Biblioteka czynna

Poniedziałek:   9:00 - 17:00
Wtorek: 9:00 - 17:00
Środa: 9:00 - 17:00
Czwartek: 9:00 - 17:00
Piątek: 9:00 - 17:00

Sobota:

wrzesień

8:00 - 15:00

21, 28

 

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Wrzesień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Biblioteka na mapie:

Prasa w Bibliotece/Czytelni: