Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Stanisława Czernika

Patroni roku 2023 – uhonorowani zostali znani i wybitni pisarze, artyści, działacze społeczni i patriotyczni oraz naukowcy, którzy na trwałe zapisali się na kartach historii.

Rok 2023 – ustanowiony został rokiem Wisławy Szymborskiej.

Wszystkich zainteresowanych tegorocznymi Patronami, zapraszamy

po opracowania znajdujące się w zbiorach Opatowskiej Książnicy.

Wejdź w: Zestawienie bibliograficzne - Patroni roku 2023


Pamięci  Żołnierzy Wyklętych

Dnia 1 marca obchodzimy narodowy dzień upamiętniający żołnierzy antykomunistycznego i niepodległego podziemia lat 1944-1963. Święto ku czci żołnierzy, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, by tworząc antykomunistyczne niepodległościowe podziemie. Dla nich walka nie zakończyła się wraz z upadkiem hitlerowskich Niemiec. Poszukiwani, więzieni, brutalnie przesłuchiwani, skazywani na śmierć, walczyli z sowieckim okupantem o wolną Ojczyznę.

Pomysł ustanowienia święta w tym terminie wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”. Jak wyjaśnił przedstawiciel wnioskodawcy na posiedzeniu Komisji, wybór daty był nieprzypadkowy także z tego powodu, że w ten sposób nawiązano do uchwały sejmowej z 2001 r. Inicjatorom powstania święta zależało szczególnie na ustanowieniu go przed 1 marca 2011 r., aby pierwszymi obchodami uczcić 60. rocznicę zamordowania dowództwa WiN.

Wszystkim, którzy interesują się prezentowanym tematem, jak również lokalną historią Opatowa i regionu zapraszamy do korzystania z dostępnej w bibliotece literatury.

Zachęcamy Państwa też do zapoznania się z artykułem Pana dr Marka Jedynaka pt. „Z dziejów żołnierzy wyklętych Ośrodek Opatowski Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” (1945-1946)”.

Wejdź w: artykuł "Z dziejów żołnierzy wyklętych..."


159 rocznica Bitwy o Opatów

21 lutego 1864

 

Bitwa pomiędzy oddziałami polskimi a wojskami rosyjskimi.

 Jedna z ostatnich większych bitew w powstaniu styczniowym.

 

 

Wszystkich zainteresowanych wydarzeniami tamtych lat zapraszamy do skorzystania z księgozbioru biblioteki.

Zestawienie bibliograficzne w "Załączniku" poniżej.


160 rocznica Powstania Styczniowego

W dniu 22 stycznia 2023 r. obchodzić będziemy 160 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Największy i najdłużej trwający zryw niepodległościowy z lat 1863-1864 narodu polskiego stał się symbolem patriotyzmu Polaków i ich gotowości do walki.

Z tej okazji Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Opatowie przygotowała wybór literatury pięknej i popularno-naukowej, w której przebrzmiewają Echa Powstania Styczniowego oraz Bitwy o Opatów, znajdującej się w opatowskiej książnicy. Wszystkich zainteresowanych wydarzeniami tamtych lat zapraszamy do skorzystania z księgozbioru biblioteki.

Wejdź w: Zestawienie bibliograficzne - Powstanie Styczniowe, Bitwa o Opatów



Dzień Świętego WalentegoDzień Zakochanych

to wyjątkowy czas zarówno dla osób zakochanych jak i tych, którzy czekają na miłość.

Serdecznie zapraszamy do Powiatowej i Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Opatowie

po ciekawe historie miłosne, które znajdują się w księgozbiorze Opatowskiej Książnicy.

Źródło: Wisława Szymborska z tomu Pytania zadawane sobie (1954)


Święty JAN PAWEŁ II (2005-2023)

Dnia 2 kwietnia 2023 r. mija 18. rocznica śmierci Św. Jana Pawła II.
Papież – Polak, zmarł 2 kwietnia 2005 r.
Kardynał Karol Wojtyła wybrany na papieża 16 października 1978 r. Ponad 26 letni pontyfikat Jana Pawła II był wyjątkowy dla Kościoła w Polsce i na świecie. Obfity pod względem liczby dokonanych beatyfikacji, kanonizacji oraz podróży.
Papież – Pielgrzym odbył 104 podróże zagraniczne i odwiedził wszystkie kontynenty. Częstymi elementami jego podróży były wizyty w szpitalach, a także spotkania ekumeniczne i międzyreligijne. Chętnie spotykał się z młodymi ludźmi. Cenił różnorodność kulturową – jak niejednokrotnie podkreślał – „Każda kultura jest próbą refleksji nad tajemnicą świata, a w szczególności człowieka […]”.
Polski papież opublikował także kilka książek, w tym przetłumaczoną na 40 języków, uznaną za światowy bestseller „Przekroczyć próg nadziei”, a także „Dar i tajemnica”, „Wstańcie, chodźmy!”, „Tryptyk rzymski”, „Pamięć i tożsamość”.

W 2005 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. Dnia 1 maja 2011 r. Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym. Kanonizacja papieża Polaka odbyła się w niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia 2014 r.


Kwiecień Miesiącem Świadomości AUTYZMU

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony w 2008 r. i przypada 2 kwietnia. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Kwiecień uznany został jako Miesiąc Świadomości Autyzmu.

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiety.

Kwietniowe dni w sposób szczególny uwrażliwiają nas na osoby, które potrafią ze spektrum autyzmu i z zespołem Aspergera być wspaniałymi kompanami chociaż zawieranie nowych przyjaźni nie zawsze przychodzi im z łatwością.

Często Ich zachowanie może nam się wydawać niezrozumiałe, to warto wykazać się empatią i dostrzec za nim człowieka, który tak samo jak my pragnie kontaktów z innymi ludźmi. Dlatego bardzo ważne jest uświadamianie i uwrażliwianie społeczeństwa na obecne wśród nas osoby z tymi zaburzeniami.

Wszystkich, którzy chcieliby zapoznać się i poszerzyć swoją wiedzę na temat tych zagadnień zapraszamy do Biblioteki po fachową literaturę.



 

Majowe święta!

Pierwsze dni maja nieodłącznie wiążą się z obchodami świąt narodowych – Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Święto Konstytucji 3 Maja.

1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, popularnie zwana Świętem Pracy. Święto obchodzone od 1890 r., wprowadziła je II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 r. w Chicago w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 r. w czasach PRL organizowano tego dnia pochody pierwszomajowe, które miały upamiętniać ważne wydarzenia dla środowiska robotniczego.

2 MajaDzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. W tym dniu w sposób szczególny upamiętniamy historię polskich barw narodowych, symboli oraz tradycji patriotycznych poprzez wywieszenie w widocznych miejscach flagi państwowej. Święto ma również przypominać o poszanowaniu flagi i innych symboli narodowych.

3 MajaŚwięto Konstytucji. W tym roku obchodzimy 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji, która została uchwalona w 1791 r. jako ustawa regulująca ustrój prawny w Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie – po konstytucji amerykańskiej z 1787 r. – nowoczesną, spisaną konstytucję.


 

 

???? WYSTAWA PRAC POKONKURSOWYCH w BIBLIOTECE ????????????
 
W Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Opatowie można obejrzeć prace pokonkursowe Przedszkolaków z Przedszkola Publicznego „Bajkowy Zakątek” w Opatowie. Konkurs pt. „Bajkowa zakładka do książki” zorganizowany został przez Przedszkole Publiczne w Opatowie. Przepiękne prace zachwycają swoją oryginalnością, pomysłowością i starannością wykonania. Dzięki „sąsiedzkiej” współpracy w Tygodniu Bibliotek malownicze prace będą upiększać wnętrze Opatowskiej Książnicy. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Biblioteki i obejrzenia prac Małych Artystów.
 

Polskie święto państwowe, obchodzone corocznie od 2010 roku. Preambuła ustawy głosi, że święto ustanawia się w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego – tym, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy dodawało ponadto, że uhonorowaniem dnia wybuchu powstania wolna Polska może spłacić swój dług wdzięczności.

Powstanie warszawskie było największym niepodległościowym zrywem Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Działania zbrojne zorganizowano w ramach akcji “Burza”. Rozpoczęte 1 sierpnia 1944 r., na rozkaz komendanta głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, miało w założeniach trwać kilka dni, a trwało ponad dwa miesiące, zaś do walki w stolicy przystąpiło ok. 30 tys. powstańców. Rozpoczęcie powstania w Warszawie komendant Okręgu Warszawskiego AK wyznaczył na godz. 17.00 (tzw. godzina W). Poległo w nim lub zostało zamordowanych przez Niemców 18 tys. powstańców i ok. 180 tys. cywilów. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 150 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone. Powstanie trwało 63 dni, aż do kapitulacji w dniu 3 października 1944 r. Choć starcia przyniosły ogromne straty, pamiętajmy dziś o tysiącach ludzi, którzy przez 63 dni trwania powstania płacili najwyższą cenę, walcząc o wyzwolenie swojego miasta i ojczyzny. Niech ten dzień będzie okazją do refleksji i oddania czci bohaterskim Powstańcom Warszawskim, którzy poprzez walkę zbrojną dali świadectwo męstwa, niezłomnej postawy i przywiązania do tradycji patriotycznych.


31 sierpnia 2023 r. obchodzimy  43. rocznice porozumień sierpniowych, ważnych dla naszego kraju wydarzeń, które zmieniły nie tylko historię Polski, ale przyczyniły się również do zmian politycznych w całej Europie.  Fala sierpniowych strajków rozprzestrzeniających się na całą Polskę zmusiła ówczesne władze do kapitulacji i doprowadziła do powstania NSZZ „Solidarność” – pierwszej w krajach komunistycznych legalnej władzy związkowej.

Porozumienia sierpniowe były podpisane w sumie cztery – w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu Zdroju i w Hucie Katowice.

Za datę symboliczną uznaje się porozumienia podpisane 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku pomiędzy Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, reprezentowanymi przez wicepremiera Mieczysława Jagielskiego i przewodniczącego MKS Lecha Wałęsę. Od pierwszych dni września 1980 r. powstały NSZZ „Solidarność” stał się nie tylko związkiem zawodowym, ale i największym ruchem społecznym w polskiej historii.

Dla upamiętnienia porozumień sierpniowych z 1980 r. Sejm RP 27 lipca 2005 r. ustanowił dzień 31 sierpnia – Dniem Solidarności i Wolności. W uzasadnieniu podkreślono:

Dzień ten ma przypomnieć osobisty wysiłek ludzi, którzy dawali świadectwo wierności idei Polski Niepodległej. Ma on być także wyrazem hołdu dla osób, które przyczyniły się przed laty do powstania i zwycięstwa "Solidarności" oraz odbudowania suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej."

Po raz pierwszy święto obchodzone było 31 sierpnia 2005 r. w 25 rocznicę porozumień sierpniowych.


Dnia 1 września 1939 r. bez formalnego wypowiedzenia wojny, siły zbrojne Trzeciej Rzeszy uderzyły na Polskę. Atakiem niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein na polską składnicę wojskową Westerplatte, rozpoczęła się II wojna światowa. Równocześnie wojska niemieckie zaatakowały cały kraj z powietrza, przekroczyły granicę lądową uderzając od morza na Gdynię i Hel. Zaczęła się, trwająca pięć lat II wojna światowa, która przeszła do historii jako największy i najkrwawszy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości.

Każda wojna jest dramatem dla narodów – II wojna światowa dla narodu polskiego i całego świata była niewyobrażalnym doświadczeniem na co wskazuje bilans strat, zginęło ponad 55 milionów ludzi, z czego w Polsce około 6 milionów.

Dramat II wojny światowej jest przestrogą dla przyszłych pokoleń.

Żyjąc w warunkach pokoju często nie uświadamiamy sobie jak jest on kruchy.

****

"1 września 1939 r. pierwsze niemieckie bombowce lecące w kierunku Wisły obserwowano w Opatowie.

Od pierwszych dni wojny przez Opatów przesuwała się wielka fala uciekinierów, którzy udawali się na wschód.

2 września bomby spadły na Opatów, o godz. 15.00 przy ul. Kilińskiego i na ulicę przy tzw. białej szkole.

Było kilka osób zabitych i około 80 rannych.[...]"

Źródło:

"Kalendarium września 1939 roku w Opatowie",  Ziemia Opatowska: kwartalnik, rok 1989, nr 3 (7), s. 1.

 

Chwała Bohaterom

poległym w czasie II wojny światowej

– cześć ich pamięci.


 

Wystawki 2023

Utworzono dnia 18.01.2023, 12:54

ZAŁĄCZNIKI:

Biblioteka czynna

Poniedziałek:   9:00 - 17:00
Wtorek: 9:00 - 17:00
Środa: 9:00 - 17:00
Czwartek: 9:00 - 17:00
Piątek: 9:00 - 17:00

Sobota:

wrzesień

8:00 - 15:00

21, 28

 

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Wrzesień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Biblioteka na mapie:

Prasa w Bibliotece/Czytelni: